دانشگاه اصفهان با همکاری انجمن زیست‌شناسی ایران، به منظور انجام رسالت‌های علمی-پژوهشی و نشر آخرین دستاوردهای علمی پژوهشگران دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی در زمینه زیست‌شناسی گیاهی، نشریه علمی-پژوهشی زیست‌شناسی گیاهی ایران با عنوان انگلیسی Iranian Journal of Plant Biology را به صورت فصلنامه منتشر می‌نماید.

نشریه زیست‌شناسی گیاهی ایران از دی ماه سال 1388 ، مقاله‌های اصیل در زمینه‌های مختلف زیست‌شناسی گیاهان آوندی و غیرآوندی و گیاهان میکروسکوپی‌ (جلبک‌ها) شامل: فیزیولوژی گیاهی، سیستماتیک گیاهی، زیست‌ملکولی گیاهی، زیست‌سلولی گیاهی، رشد و نمو گیاهی، ژنتیک گیاهی، بوم‌شناسی گیاهی، آناتومی و ریخت‌شناسی گیاهی و زیست فناوری گیاهی را پس از داوری دقیق به صورت مقاله کامل (full paper) و مقاله کوتاه (short paper) به چاپ می‌رساند.

توجه: نظر به اینکه برای مجلات علوم پایه و مهندسی نرم افزار خاصی به زبان فارسی موجود نمی باشد فصلنامه زیست شناسی گیاهی ایران از سامانه‌ها و نرم‌افزارهای مشابه‌یاب turnitin, Grammarly, , SID, Google Scholar, Google, Magiran,  برای تکراری نبودن مقالات استفاده می‌کند.

دستیابی به محتوای مقالات در نشریه زیست شناسی گیاهی ایران برای پژوهشگران و محققان به‌صورت آزاد و رایگان  است. (OPEN ACCESS)

"این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشار(cope) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید".